Tájékoztatás a KEHOP-3.2.1-15-2016-00005 sz. projekt állásáról
A KEHOP-3.2.1.-15-2016-00005 projekt azonosító számú „Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése Hajdú-Bihar megyében, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre” című projekt megvalósításának jelenlegi állásáról:
Előzmények:
A KEHOP-3.2.1 azonosító számú, „Az előkezelés, a hasznosítás és az ártalmatlanítás alrendszereinek fejlesztése a települési hulladék vonatkozásában” című pályázati felhívás keretében a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozat kiemelt projektként nevesítette a „Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése Hajdú-Bihar megyében, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre” tárgyú projektet. A kormányhatározat kedvezményezettnek a – korábban 21, jelenleg 80 Hajdú-Bihar megyei tagönkormányzattal, Debrecen vezető szerepével működő – Debreceni Agglomeráció Hulladékgazdálkodási Társulást (a továbbiakban: DAHUT) jelölte meg. Ezáltal valamennyi, Hajdú-Bihar megyében lévő önkormányzat érdekelt lett a projekt sikeres végrehajtásában és a pályázatban megvalósuló új eszközökön és válogatóműben résztulajdont szerez. A projekt indikatív támogatási kerete nettó 5 939 971 481 Ft, a Magyarország központi költségvetéséből megtéríthető indikatív önerőt pedig „az egyéb, saját forrást kiegészítő támogatás” biztosítja, azaz a DAHUT-ot önerő fizetési kötelezettség nem terheli.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Programiroda (NFP), mint konzorciumvezető, valamint a DAHUT között a projekt 100%-os támogatásáról szóló, Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése Hajdú-Bihar megyében, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre című, KEHOP-3.2.1.-15-2016-00005 projekt azonosító számú Támogatási Szerződés 2017. január 24-én létrejött.
A pályázat célja, a szelektív hulladékgyűjtés feltételeinek megteremtése és a hasznosítható hulladékok elkülönített kezelése, a lerakott hulladékmennyiség minimalizálása. A projekt megvalósítása országosan, illetve Hajdú-Bihar megye teljes területén egy hasznos környezetvédelmi cél elérését segíti, mely cél megvalósítása hosszabb távon is pozitív eredményekkel fog járni.
A projekt megvalósítása során az alábbi beruházások valósulnak meg:
- Hulladékválogató építése, technológia kialakítása,
- Eszközbeszerzés: szállítójárművek, edények, egyéb gépek beszerzése,
- forrás esetén hulladékudvar építése.
A projekt megvalósításához kötődő egyéb beszerzések, tenderek:
• Projekt management: a projekt lebonyolításának KEHOP szerinti PIU feladatai
• Műszaki ellenőrzés: a szervezet kiválasztására külön közbeszerzési eljárás keretében kerül sor.
• PR és szemléletformálás: a fejlesztés keretén belül, de tárgyi közbeszerzési eljárástól független közbeszerzési eljárás keretében a projekt kötelező tájékoztatási feladatai és a lakossági szemléletformálási kampány fog megvalósulni. Utóbbi a projekt megvalósításával bővülő szelektív hulladékgyűjtő rendszer használatának fokozását célozza a lakossági célcsoportok direkt elérésével.
A Projekt management feladatokat, és a közbeszerzések lebonyolítását a Nemzeti Fejlesztési Programiroda (NFP), mint konzorciumvezető végzi.
A beruházások megvalósulását követően a megyei szintű - 80 települést érintő - üzemeltető: Debreceni Hulladék Közszolgáltató Nonprofit Kft, mint a megyében egyedüli megfelelősségi nyilatkozattal rendelkező közszolgáltató. A hulladékszállítási feladatokat a DHK Nonprofit Kft. alvállalkozói (A.K.S.D. PLUSZ Nonprofit Kft, Hajdúsági Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft., Bihari Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft., Hajdúszoboszlói Városgazdálkodási Nonprofit Kft., Nádudvari Településfejlesztési és Városgazdálkodási Nonprofit Kft.) végzik.
A PROJEKT KERETÉBEN MEGVALÓSULT BESZERZÉSEK:
Hulladékgyűjtő edényzet beszerzés:
2018.07.05-én kelt szállítói szerződés alapján a Semicont’06 Kereskedelmi Kft (2600 Vác, Szent László út 23.) 116.471 db, különböző méretű edény (60-1100 l) leszállítását vállalta összesen 1.185.973.000 Ft + ÁFA értékben.
Debrecenbe 55.584 db, Hajdúböszörménybe 4.569 db, Hajdúszoboszlóra 5.550 db, Berettyóújfaluba 45.225 db, Nádudvarra 3.168 db és Monostorpályiba 2.375 db különböző típusú edény került leszállításra. Az edények gyártása és szállítása 2019.04.05-én befejeződött, a teljes mennyiség leszállításra került.
A Társulás az átvett edényeket megállapodás alapján üzemeltetésre átadta a közszolgáltatónak, a DHK Nonprofit Kft-nek, aki a megállapodásban rögzítettek szerint a használatba átadott edényekről negyedévente adatszolgáltatást teljesít a Társulás részére.
Gyűjtő- és szállítójárművek beszerzése:
2018. 05. 08-án kelt szállítói szerződés alapján a M-U-T Hungária Kft. (2851 Környe, Iparcentrum 3.) 21 db Gyűjtő- és szállítójármű leszállítását vállalta a Társulás részére összesen 894.520.000 Ft + ÁFA értékben.
A szerződés szerint az alábbi járművek kerültek a Társulás részére leszállításra:
2018. 09. 18-án (9 db), 2018. 12.05-én (10 db), 2018.12.21-én (2 db) műszaki átadás keretében mind a 21 db jármű átadásra került. A Társulás a járműveket megállapodás alapján üzemeltetésre átadta a közszolgáltatónak, a DHK Nonprofit Kft-nek.
Mechanikai válogatómű (MBH) létesítése:
A projekt keretében a projektterületen keletkező vegyesen gyűjtött hulladék előkezelése és a hasznosítható anyagok leválasztása tervezett a Debreceni Hulladékkezelő Központban telepítendő MBH segítségével. Ezzel a területen újonnan bevezetett technológiával jelentős mértékben csökkenthető a lerakásra kerülő hulladék mennyisége, mivel leválasztásra kerül a vegyes hulladékban lévő magas fűtőértékű frakció. A tervezett MBH mellett ugyanezen a helyszínen megépülésre kerülnek jelen projekt keretén belül az MBH-hoz kapcsolódó létesítmények (pl. szociális épület, RDF tároló, hídmérlegek stb.)
A projekt specifikus célja, hogy a korszerű hulladékkezelési technológiát Hajdú-Bihar megye, illetve Debrecen területére teljes körűen kiterjessze, kiegészítve a korábbi évek fejlesztései keretében megvalósult hulladékgazdálkodási rendszert.
Az MBH kapacitása a gyűjtőkörzetekben keletkező hulladékok alapján maximum 110.000 tonna/év. A terület a jelenlegi debreceni hulladéklerakó szomszédságában rendelkezésre áll.
Az MBH építésének tervezett költsége – technológiával együtt - : 3.190.370.800 Ft. Közbeszerzésen nyertes ajánlattevő a debreceni székhelyű KEVIÉP Kft. Szerződéskötés 2020. január 31-én megtörtént, ugyanazon napon hatályba is lépett a szerződés. A beruházás befejezési határideje 2023. február.
Az előkészítő munkák végzésére a munkaterület átadás-átvételi eljárás 2020. 02. 12-én került lebonyolításra. Ezt követően megkezdődtek a régészeti feltárások, mely 2020.05.27-én fejeződtek be. Az építési engedély 2020.06.16-án került kiadásra, mely 2020.06.22-én vált jogerőssé.
A kivitelezés során két szerződésmódosítás aláírása történt meg – régészeti munkákra, illetve a közútkezelő által előírt csatlakozó út és közvilágítás kiépítésére.
A válogatómű a kiviteli terv szerint elkészült, előzetesen a Mérnök, Műszaki ellenőr helyszíni bejárás során ezen létesítményt és a technológiát megtekintette, és a készültségi állapotot elfogadta. A válogatómű technológiai elemeinek forgatási munkái minden hónapban megtörténnek.
A végleges műszaki átadás-átvételhez szükséges üzempróbák és próbaüzem lefolytatása megtörtént. A kivitelező a saját ütemtervének megfelelően 2023. január 31-én a létesítményt átadta üzemeltetésre.
PR és nyilvánosság
A PR és nyilvánosság tervezett nettó költsége 835 eFt. Elvégzendő feladat szakmai tartalma: A kedvezményezett internetes honlapján projekt-aloldal létrehozása, frissítése; a beruházás helyszínén "D" típusú tábla kihelyezése; sajtónyilvános ünnepélyes projektátadó, projektzáró rendezvény szervezése (min. 40, max. 100 fő részvételével); sajtóközlemény kiküldése a projekt zárásáról és a sajtómegjelenések összegyűjtése (ingyenes tevékenység). A szerződés teljesítésének határideje: 2023.11.30.
Szemléletformálás:
A szemléletformálás tervezett nettó költsége 14,7 MFt. A szemléletformáló tevékenység során a következő dokumentáció készítése és Ajánlatkérőnek történő átadása szükséges minden tevékenységről a megvalósítás során (havonta 2 alkalommal):
• Szemléletformáláshoz kapcsolódó tematika/előadásanyag
• Jelenléti ív
• Nyilatkozat képmás és videófelvétel készítéséről, illetve felhasználásáról (minta mellékelve)
• Kampánytermék (kérdőív, rajz, stb.)
• min. 5 kép/szemléletformálási alkalom
Elvárt eredmény: a hulladékgazdálkodással kapcsolatos szemléletformálásban aktívan résztvevő lakosság száma min. 7500, max. 8000 fő.
Az aktív elérések min. 50%-nak Debrecenen kívül kell megvalósulnia, lehetőséget adva a Debreceni Agglomeráció Hulladékgazdálkodási Társulást alkotó önkormányzatok (80 tag) mindegyikének a szemléletformálási tevékenységben való részvételre.
A szerződés teljesítésének határideje: 2023.11.30.
Debrecen, 2023. november 30.
1. sz. melléklet:
Járművek leszállított mennyisége szállítási helyenként, ill. szerződés szerinti értéke: